Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie1 przypomina o obowiązku wymiany piasku w piaskownicach – co najmniej dwa razy w sezonie wiosenno-letnim na placach osiedlowych, w przedszkolach, szkołach i innych miejscach dostępnych dla dzieci.
Piaskownica powinna być tak zlokalizowana i zabezpieczona, żeby był uniemożliwiony do niej dostęp zwierząt mogących spowodować zanieczyszczenie piasku, przede wszystkim biegających bez nadzoru – psów i kotów.
Zalegające w glebie odchody są źródłem przenoszenia wielu chorób zakaźnych i zakażeń m.in. glisty ludzkiej i zwierzęcej, owsików, Salmonella, Yersinia itp. Piasek usunięty z piaskownicy należy uznać za skażony jajami pasożytów, a tym samym nienadający się do ponownego wykorzystania.
Teren, na którym zlokalizowana jest piaskownica powinien posiadać informację o zakazie przebywania obok i wprowadzania do piaskownicy zwierząt (psów i kotów).
Plac zabaw to miejsce wszechstronnego rozwoju każdego dziecka. Plac zabaw jako miejsce radości i odpoczynku dla dzieci powinien być miejscem bezpiecznym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie przypomina również2, że urządzenia i sprzęt na placu zabaw powinny zapewniać bezpieczne ich użytkowanie (przymocowane na stałe do podłoża), w miejscach przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw powinny znajdować się tablice informacyjne, określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego. Urządzenia i sprzęt placów zabaw powinny posiadać atesty/certyfikaty.
Stosownie do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce.
Właściciel lub zarządca placu zabaw ma obowiązek poddawać urządzenia znajdujące się na placu zabaw kontrolom okresowym oraz w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia i braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska.
Obowiązkowa kontrola urządzeń placów zabaw wynika również z przepisów Prawa Budowlanego i powinna być przeprowadzana raz na 5 lat przez osoby posiadające uprawnienia budowlane. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaleca przeprowadzenie przeglądów placów zabaw podczas rocznego przeglądu budynków.
Wszystkie działania w ramach kontroli i nadzoru zarządca powinien odnotowywać w Dzienniku placu zabaw. Oprócz tego powinien posiadać świadectwa kontroli i badań technicznych, instrukcje kontroli, obsługi i konserwacji urządzeń.
W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie zaleca:
– wymianę piasku w piaskownicach co najmniej 2 razy w ciągu sezonu letniego (raz przed sezonem, drugi raz w połowie sezonu),
– właściwe zabezpieczenie piaskownic tak aby uniemożliwić do nich dostęp kotom oraz psom,
– wyprowadzanie psów i kotów na smyczy oraz sprzątanie odchodów po swoich ulubieńcach,
– przestrzeganie podstawowych zasad higieny (mycie rąk przez dzieci po powrocie z podwórka),
– unikanie jedzenia przez dzieci w trakcie zabaw w piaskownicy,
– umieszczenie na placu zabaw tablicy informacyjnej określającej zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego oraz informującej o zakazie wprowadzania zwierząt na teren placu zabaw.
1 działając na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 6, 7 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011r. Nr 212, poz. 1263 z późn. zm.), w związku z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008r. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.).
2 na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.).
—
Komunikat prasowy, opr. Natalia Kucharska, Małgorzata Ostrowska, fot. Wikipedia.