Kto po 1 maja chce odnieść sukces na nowo otwartym niemieckim rynku pracy, musi wiedzieć, jak się na nim poruszać i gdzie szukać zatrudnienia.
Im więcej zostanie przygotowane przed wyjazdem, tym łatwiejszy będzie start. Informacji na temat poruszania się w pierwszym okresie po przyjeździe do Niemiec jak na razie nie ma zbyt wiele.
{googleAds}
<div align=’center’><script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „ca-pub-8536754123093431”;
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = „3004630278”;
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
</div>
{/googleAds}
Nierzadko dostępne są także informacje w języku polskim – zarówno w placówkach dyplomatycznych, jak i w urzędach miejskich większych miast.
Jak wszędzie, także w Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy (siedem dni od przyjazdu) oraz szkolny (rok szkolny rozpoczyna się w lecie w zależności od ruchomych terminów wakacji szkolnych). Równie ważne, jak nowa praca jest więc miejsce zamieszkania. Niezależnie od perspektyw zatrudnienia w Niemczech ważnym jest, aby przyjeżdżając mieć adres, na który może być doręczana poczta.
Gdzie szukać pracy?
Pierwszy adres to placówki Państwowej Agencji Pracy (Arbeitsagentur). Są w każdym mieście i można się w nich zarejestrować mieszkając w Polsce – wypełniając formularz w internecie. Tam swoje oferty meldują także pracodawcy. Zaletą „Arbeitsagentur” jest także fakt, że za jej pośrednictwem można szukać ofert pracy w całym kraju.
Popularne są też portale internetowe i gazety. Istnieją także prywatne agencje pośrednictwa, które poszukują w Polsce i w Niemczech chętnych do pracy – wówczas podpisuje się umowę o zatrudnienie z taką agencją, a nie bezpośrednio z pracodawcą. Z reguły zarobki są wówczas nieco niższe, gdyż agencja pobiera marżę.
Integracja i język to podstawa
W większych miejscowościach oferowane są także dla nowo przybyłych migrantów tzw. kursy integracyjne, gdzie uzyskuje się najważniejsze informacje na temat kraju oraz uczy języka niemieckiego. Można tam również otrzymać wiele przydatnych informacji na temat organizacji życia w Niemczech. Kursy są odpłatne.
Polski przewodnik
W Berlinie i innych większych miastach istnieją także agencje i firmy pomagające w pierwszym okresie w organizacji pobytu. W stolicy Niemiec od kilku lat zajmuje się tym m.in. agencja „Polservice24”.
Czytaj więcej… Pierwsze kroki na nowym rynku pracy
Źródło: www.dw-world.de
Róża Romaniec, Berlin; red.odp. Małgorzata Matzke