W ubiegłym tygodniu na poznańskiej Malcie odbyła się międzynarodowa konferencja organizacji pozarządowych niosących pomoc ofiarom molestowania seksualnego, w tym poszkodowanym przez osoby duchowne.
Trzydniową konferencję pod hasłem „Stop nadużyciom seksualnym…” zorganizowały fundacja „Nie lękajcie się” oraz amerykańska sieć SNAP. Patronat medialny sprawował portal „Gazeta Świebodzińska”.
W spotkaniu uczestniczyli m. in. Krzysztof Olkowicz – w zastępstwie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, prof. Roman Wieruszewski, dr Anna Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Sara Ovideo wiceprzewodnicząca komitetu ONZ ds. dzieci.
Prelegenci poruszyli szereg tematów związanych z problemami egzekwowania praw ofiar pedofilii w dochodzeniach cywilnych i karnych w Polsce.
Chris Kerns zaprezentował w jaki sposób nieleczony, długotrwały stres i trauma wpływają na działanie mózgu. Ann Olivarius podzieliła się bogatym doświadczeniem w reprezentowaniu poszkodowanych-ocalonych w konfrontacji z instytucjami religijnymi i edukacyjnymi, które nie zdołały ochronić dzieci. Jarosław Głuchowski prawnik fundacji „Nie lękajcie się” poruszył temat odpowiedzialności instytucji kościoła katolickiego w Polsce za molestowanie dokonane przez księży – w teorii i praktyce.
– Zaczęło się od pragnienia uleczenia i ochrony innych. Nie wiedzieliśmy, że jest nas tak wielu. Teraz wiemy. Molestowanie seksualne w kościele dotyczy każdego kraju. Prawo i kościelni hierarchowie ukrywają zbrodnie i odmawiają zaprzestania tego procederu. Ocalonych jest jednak coraz więcej i swoją postawą odsłaniają zło przywódców kościoła. Wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń dla niewinnych – w jednym z wykładów wyjaśniała Barbara Blaine szefowa i założycielka organizacji SNAP.
Alberto Athie, przed laty katolicki ksiądz, nawoływał do zjednoczenia sił i skatalogowania wszystkich przypadków nadużyć na całym świecie. – Musimy zacząć od biskupów i kardynałów, którzy chronią oprawców wprowadzając mechanizmy zapewniające ich nietykalność – zaznaczył Athie.
Uczestnicy spotkania dzielili się również świadectwami, opowiadali o swoich tragicznych losach i przeżyciach. Barbara Dorris doznała krzywdy w wieku kilku lat. Jej matka zachowała pierwszą sukienkę, w której została zgwałcona przez proboszcza lokalnej parafii…
W kuluarach rozmawiano o wydarzeniach w Świebodzinie – zaszłych oraz aktualnych, bardzo niepokojących…
Po konferencji w Poznaniu, siedmioosobowy zespół delegatów wyjechał do Zamościa, by przed kurią zaprotestować i upomnieć się o prawa pięciu dziewczynek skrzywdzonych przez księdza-pedofila z Kalinówki.
—
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk