Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wlkp. wydał opinię dotyczącą zabezpieczenia tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock, wskazując na zagrożenia definiowane także przez organizatora. – Policja w tym zakresie podejmuje wszystkie niezbędne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo jego uczestnikom. Stosowane rozwiązania sprawdzają się, a praca funkcjonariuszy jest wysoko oceniana – zapewniają przedstawiciele lubuskiej policji.
Na przełomie lipca i sierpnia, policjanci ponownie dbać będą o bezpieczeństwo w Kostrzynie podczas jednego z największych festiwali muzycznych. Dla Policji jest to ogromne przedsięwzięcie, ponieważ do miasta zjeżdżają grupy miłośników festiwalu z całego kraju i zagranicy. Podstawowym zadaniem policjantów jest przede wszystkim zapobieganie wystąpieniu zdarzenia kryzysowego oraz właściwa reakcja na zagrożenia.
W przekazanej do zaopiniowania dokumentacji, organizator zauważa zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas festiwalu, a jakie wystąpiły w latach poprzednich wskazywane przez Policję. Wśród nich są m.in. zagrożenia wybuchowe, w tym zagrożenia związane z atakiem terrorystycznym, wywołanie paniki w wyniku utrudnień związanych z ewakuacją lub zakłóceniem porządku wywołanym bójką uczestników lub atakiem terrorystycznym, zakłócenia porządku publicznego, przestępstwa takie jak bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, kradzieże, przestępstwa rozbójnicze, narkotykowe i na tle seksualnym oraz anomalie pogodowe.
Policja podobnie wskazuje powyższe zagrożenia jako możliwe do wystąpienia. Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadził dokładną analizę ryzyka oraz dostarczonej dokumentacji. Na podstawie obowiązujących przepisów zaopiniował imprezę przed Dużą i Małą Sceną jako te o podwyższonym ryzyku. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Policja podejmuje niezbędne działania, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń, które mogą dotyczyć nawet kilkuset tysięcy ludzi. W tym celu zadysponowano ponad 1500 funkcjonariuszy.
– Przyjęty przez Policję model pracy sprawdza się, czego wyrazem są wielokrotne podziękowania za zabezpieczenie kostrzyńskiego festiwalu. Dzięki profesjonalizmowi funkcjonariuszy i szerokiej współpracy, nie doszło do zdarzeń o charakterze masowym. Bezpieczeństwo uczestników jest celem nadrzędnym dla Policji i powinno być dla wszystkich zaangażowanych w zabezpieczenie festiwalu – zaznacza podkom. Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego policji.
Opinia dotycząca zabezpieczenia i uzasadnienie.
Inf. prasowa, fot. Waldemar Roszczuk