Od początku roku, lubuskiej policji zgłoszono 29 ucieczek lub zaginięć osób nieletnich z domów rodzinnych, 123 ucieczki z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 3 ze schronisk i zakładów poprawczych.
W Świebodzinie odnotowano jedno zaginięcie dziecka z domu rodzinnego i trzy oddalenia z placówki opiekuńczo-wychowawczej.
25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka.
Dzień Dziecka Zaginionego poświęcony jest pamięci dzieci zaginionych. Jest również okazją do przypomnienia o edukacji najmłodszych w zakresie zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nasze dzieci przed zaginięciem.
Częstą przyczyną zaginięcia jest nieuwaga rodziców. Dziecko oddala się, ponieważ dla niego świat jest ciekawy. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego co robią.
Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas samodzielnego powrotu ze szkoły. Zostawione bez opieki jest bezbronne i narażone na zagubienie, czy uprowadzenie. Ważne, aby nauczyć dziecko zachowań, które go uchronią.
Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.
W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest Policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie.
—
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk, inf. prasowa policji