CIECH Vitrosilicon, spółka zlokalizowana w woj. lubuskim, to jeden z największych producentów wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu w Europie. Firma wprowadziła w tym roku na rynek nowe produkty, przeznaczone do specjalistycznego zastosowania w branży budowlanej i rolniczej. VITROCER i VITROTECH to specjalistyczne roztwory krzemianów dedykowane do produkcji płytek ceramicznych, farb i tynków krzemianowych.
Z kolei dla branży rolniczej CIECH Vitrosilicon opracował nowy koncentrat krzemianowy VITROAGRO, stosowany jako baza do produkcji nawozów krzemianowych.
Zakłady produkcyjne CIECH Vitrosilicon, które wchodzą w skład działającego globalnie polskiego koncernu chemicznego CIECH, przechodzą w ostatnich latach okres dynamicznego rozwoju. W latach 2016 i 2018 CIECH przeprowadził inwestycje w zakładach w Żarach i Iłowej, dzięki czemu roczne zdolności produkcyjne tych fabryk w obszarze krzemianów zwiększyły się do 180 tys. ton rocznie. Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej (ok. 40 proc. zużycia w Europie; stosowanej głównie w przemyśle oponiarskim i kosmetycznym), detergentów (powyżej 15 proc.), papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. W krajach rozwijających się dominują zastosowania związane z produkcją detergentów, a całkowite zużycie tych krzemianów jest zależne w dużym stopniu od liczby mieszkańców.
W tym roku, w związku z dużą aktywnością branży budowlanej i zgłaszanym od kontrahentów zapotrzebowaniem, CIECH Vitrosilicon rozszerza portfolio o produkty idealnie spełniające wymagania poszczególnych gałęzi przemysłu budowlanego. W miejsce klasycznych płynnych krzemianów, niezbędnych składników wielu produktów chemii budowlanej, Spółka proponuje specjalistyczne roztwory, których unikatowa budowa fizyko-chemiczna oraz zastosowane modyfikacje zapewniają wzrost efektywności produkcji wyrobów końcowych.
Dla producentów płytek ceramicznych przygotowano VITROCER – upłynniacz mas ceramicznych o wysokiej koncentracji i zmodyfikowanej budowie fizyko-chemicznej, który istotnie poprawia parametry mielenia masy ceramicznej, zwiększając efektywność całego procesu produkcji płytek ceramicznych. Natomiast VITROTECH to wodny roztwór krzemianu potasu, z dodatkiem modyfikatorów polepszających jego właściwości istotne w produkcji farb i tynków silikatowych (krzemianowych). W porównaniu ze standardowymi roztworami krzemianowymi ma polepszone właściwości dyspergujące, co ułatwia jego aplikację i wpływa korzystnie na proces produkcji wyrobów gotowych.
Oprócz produktów dla branży budowlanej, w tegorocznych nowościach CIECH Vitrosilicon znajduje się również VITROAGRO P40, specjalistyczny roztwór krzemianu potasu o zwiększonej zawartości kwasu krzemowego z dodatkiem potasu, dedykowany do produkcji nawozów krzemianowych płynnych i stałych.
– Liczymy na to, że nowe produkty szybko znajdą zastosowanie wśród polskich i zagranicznych producentów ceramiki oraz farb i tynków. Rynek budowlany dynamicznie się rozwija i rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczne produkty, dopasowane do potrzeb poszczególnych odbiorców. Produkty specjalistyczne, powstałe z myślą o szybko rozwijających się branżach, to ważny element naszej strategii zwiększania portfolio produktowego, konkurencyjności i wzrostu marż – zaznacza Zenon Kozak, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.
CIECH Vitrosilicon to nie tylko jeden z największych producentów krzemianu sodu w Europie, ale także uznany na polskim rynku producent opakowań szklanych (zakłady są m.in. jedynym w Polsce producentem słoi typu Comfort) oraz lampionów. Spółka posiada dwa zakłady produkcyjne: w Iłowej, gdzie mieści się siedziba Zarządu firmy i produkowane są opakowania szklane i szkło wodne, oraz w Żarach, gdzie wytwarza się szkliste krzemiany sodu i potasu.
Grupa CIECH zatrudnia w woj. lubuskim 309 pracowników, przy czym w CIECH Vitrosilicon bezpośrednio pracuje 301 osób. W 2018 roku Spółka odprowadziła do budżetów lokalnych jednostek samorządu terytorialnego ok. 1,3 mln zł (m.in. z tytułu podatków od nieruchomości). CIECH Vitrosilicon znacząco wpływa również na wyniki finansowe kilkudziesięciu lokalnych firm, z którymi współpracuje, generując obroty przekraczające rocznie ponad 230 mln zł.