Do burmistrza Świebodzina, przewodniczącego Rady Miasta oraz lokalnych mediów wpłynęło pismo w sprawie artykułu prasowego - "Molestował mnie ksiądz", red. Ewy Wójcik z "Gazety Tygodniowej".

W piśmie, lokalni działacze PiS apelują do władz Świebodzina o wstawiennictwo i obronę imienia byłego proboszcza parafii św. Michała - ks. Benedykta.

Poniżej apel świebodzińskiego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości.

Świebodzin, 16.10.2013 r.

Burmistrz Świebodzina
oraz Rada Miejska w Świebodzinie

W związku z artykułem jaki ukazał się w dniu 11.10.2013 roku w Gazecie Tygodniowej pt. „Molestował mnie ksiądz” dot. oskarżeń ś.p. byłego proboszcza parafii p.w. św. Michała Archanioła w Świebodzinie oraz Honorowego Obywatela Świebodzina Zarząd Komitetu Świebodzińskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz Radni Miejscy i Powiatowi PIS wyrażają swoje ubolewanie faktem pomawiania znanego i szanowanego przez lata księdza, Proboszcza, Dziekana i Kanonika, który pozostawił po sobie wspaniałe karty w historii dziejów Świebodzina, a teraz pozbawiony możliwości obrony został publicznie zaatakowany i pomówiony.

Apelujemy do Rady Miejskiej w Świebodzinie o obronę byłego obywatela naszego miasta, który swoją postawą i świadectwem życia w posłudze mieszkańcom Świebodzina przez wiele lat na swojej kapłańskiej drodze wychowywał kolejne pokolenia młodych ludzi, a także z głębi serca bronił wartości rodziny. Urodzony w Bukowinie Tatrzańskiej, a pracujący w swoim życiu także m.in. w Wałbrzychu, Wrocławiu, Głogowie czy Jasieniu, od 1978 roku związał się trwale ze Świebodzinem, gdzie przez 30 lat codziennie służył nam wszystkim.

W 2005 roku swoją wdzięczność za lata pracy na rzecz świebodzińskiej społeczności okazała Mu także Rada Powiatu, przyznając z okazji 45-lecia Kapłaństwa najwyższe powiatowe wyróżnienie tj. „Złotą Tarczę Powiatu Świebodzińskiego”, a rok później w 2006 roku, po 28 latach działalności duszpasterskiej w Świebodzinie, ks. Dziekan Benedykt Pacyga został Honorowym Obywatelem Świebodzina.

Już przed laty, we wniosku o nadanie ks. Benedyktowi honorowego obywatelstwa Świebodzina Ryszard Łotarewicz, Prezes Świebodzińskiej Akcji Katolickiej napisał, że ks. Benedykt Pacyga był już za życia prześladowany za głoszenie prawdy, uwrażliwianie sumień i wierność Ewangelii. W 1999 roku na łamach L'Osservatore Romano" nasz wielki rodak, Błogosławiony, a już wkrótce święty Jan Paweł II w artykule „Błogosławieni, którzy cierpią dla sprawiedliwości” pisał, że „człowiek bywa najczęściej dla drugiego człowieka oparciem i ostoją, ale niekiedy może okazać się nieprzyjacielem i wrogiem, a nawet prześladowcą.

Dzieje ludzkości dostarczają wiele przykładów takiego wrogiego ustosunkowania się człowieka wobec człowieka... Człowiek więc jest w stanie prześladować drugiego człowieka, zadając mu ból, a nawet odbierając mu życie. Tym wszystkim prześladowanym i niesprawiedliwie cierpiącym obiecane jest - zgodnie z treścią błogosławieństwa - szczęście w postaci uczestnictwa w tajemnicy Królestwa Niebieskiego”.

Wszyscy zatem powinniśmy bezwzględnie stanąć w obronie ś.p. Księdza Benedykta Pacygi, a wręcz obowiązkiem Burmistrza i Radnych Rady Miejskiej w Świebodzinie jest walczyć o dobre imię każdego obywatela, a w szczególności uhonorowanego najwyższym odznaczeniem nadawanym najwybitniejszym mieszkańcom Świebodzina.


Zarząd Komitetu Świebodzińskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz Radni

- Przewodniczący Komitetu PIS w Świebodzinie: Michał Motowidełko
- Sekretarz Komitetu PIS w Świebodzinie: Krzysztof Warcholik
- Skarbnik Komitetu PIS w Świebodzinie: Barbara Łyszczyk
- Członek Zarządu Komitetu PIS w Świebodzinie: Barbara Gała
- Członek Zarządu Komitetu PIS w Świebodzinie: Zbigniew Chitruń
- Radni Bogusław Motowidełko oraz Michał Flisiewicz