W związku z obchodami „Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia punktu informacyjno – konsultacyjnego w Powiatowej stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świebodzinie.
28. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS obchodzony będzie 16 maja, w 110 krajach na całym świecie.
{googleAds}
<div align=’center’><script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „ca-pub-8536754123093431”;
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = „3004630278”;
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
</div>
{/googleAds}
W tym roku już po raz 28 w 1900 miastach w 110 krajach świata zostanie zapalone symboliczne światełko upamiętniające osoby, które zmarły z powodu AIDS. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS, jest jedną z największych i najstarszych kampanii społecznych organizowanych w ramach programu Global Health Council.
Jak co roku, trzecia niedziela maja jest szczególnym dniem, kiedy organizacje działające na polu profilaktyki HIV/AIDS jednoczą się i wspominają osoby, które straciły życie z powodu AIDS. Organizowane wydarzenia mobilizują do zwiększenia świadomości o HIV/AIDS, mówią jak ważne są edukacja oraz programy profilaktyczne w celu poprawy sytuacji epidemiologicznej oraz zmniejszenia nowych zakażeń.
Epidemia HIV jest nam znana od wielu lat, pierwszy memoriał miał miejsce w 1983 roku w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej o swoim zakażeniu dowiadują się osoby młode, coraz częściej są to również kobiety. Dzieje się tak, gdyż problem HIV/AIDS w naszym społeczeństwie jest ciągle tematem tabu, wciąż błędnie myślimy, że HIV nas nie dotyczy, a prawdą jest, że dotyczy on wszystkie osoby podejmujące jakąkolwiek aktywność seksualną.
Jak wskazują dane Krajowego Centrum ds. AIDS, liczba kobiet zakażonych HIV na świecie wciąż rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV.
Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u jej dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 1%. Zastosowanie leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz całkowity zakaz karmienia piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia u dziecka.
Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej (wewnątrzmacicznej) transmisji HIV „(…) wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa” Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych jak Anglia czy Holandia sięga 98%.
W związku z obchodami „Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia punktu informacyjno – konsultacyjnego w Powiatowej stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świebodzinie, który czynny będzie przez cały maj od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 do 9.00.
Dorota Kimsa – młodszy asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSE w Świebodzinie