Ubiegły rok okazał się rekordowy dla polskiego rynku przemysłowo-logistycznego, a prognozy są jeszcze lepsze. Eksperci CBRE podkreślają, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zauważalne będzie rosnące zainteresowanie nowymi lokalizacjami przy zachodniej granicy, m.in. w Zielonej Górze, Świebodzinie i Świecku, a jedną z głównych sił napędowych rozwoju sektora przemysłowego będzie e-commerce.
Według raportu CBRE „Poland Industrial MarketView”, który podsumowuje rynek przemysłowo-logistyczny w Polsce w 2017 roku, na rynku znajduje się obecnie 13,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o 22 proc. więcej niż w roku poprzednim. W ciągu 12 miesięcy deweloperzy dostarczyli na rynek aż 2,27 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, rejestrując najwyższy wynik w historii.
Dynamiczny rozwój rynku został zarejestrowany we wszystkich regionach Polski, wśród których najbardziej wzbogacił się rynek warszawski oraz Śląsk. Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na ponad 4,52 mln mkw., co oznacza 29 proc. wzrost względem 2016 roku. Na pozycję lidera wśród najemców magazynów wysuwa się e-commerce – w 2017 roku trzy największe transakcje zostały podpisane przez firmy z tej branży.
Polski rynek jest konkurencyjny pod względem kosztów pracy i warunków najmu oraz dostępności gruntów, co przyciąga do naszego kraju kolejnych inwestorów, m.in. z branży e-commerce. Eksperci CBRE podkreślają, że właśnie ta branża będzie jedną z głównych sił napędowych szybkiego rozwoju sektora przemysłowego w 2018 roku. Z raportu Interaktywnie.com „E-commerce” wynika, że wartość sprzedaży w polskim Internecie w 2017 roku wyniosła 40 mld zł, a zdaniem przewodniczącego rady Izby Gospodarki Elektronicznej w 2018 roku wzrośnie o ponad jedną piątą i przekroczy granicę 50 mld zł.
– Zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów sprawiły, że zakupy internetowe, a z nimi branża e-commerce, wystrzeliły w górę. Sektorowi pomogą również nowe przepisy prawne, które nakazują zamykanie centrów handlowych w niedziele. To z pewnością będzie miało swoje odbicie w rynku powierzchni magazynowych – wyjaśnia Beata Hryniewska z CBRE.
W 2018 roku Warszawa i Polska Centralna nadal będą się cieszyć sporym zainteresowaniem inwestorów. Jednak to tereny zachodnie będą coraz częściej na celowniku. Między innymi w Zielonej Górze, Świebodzinie, Świecku i Krośnie Odrzańskim planowane jest oddanie nowych powierzchni magazynowych.
– Rok 2017 był przełomowy dla rynku powierzchni magazynowych i 2018 zapowiada się równie optymistycznie. Apetyt deweloperów nie słabnie, a w budowie znajduje się obecnie kolejne 1,39 mln mkw. Obserwujemy duży wzrost zainteresowania regionem zachodnim, z nowymi projektami w takich lokalizacjach jak Zielona Góra, Świebodzin, Świecko, czy Krosno Odrzańskie. Tak dobra sytuacja na rynku sprzyja realizacji obiektów nie tylko typu ‘build to suit’, ale także spekulacyjnych, które pod koniec 2017 roku stanowiły aż 34 proc. powierzchni magazynowych w budowie – komentuje Hryniewska.
Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest bardzo ograniczona. Ukończenie rekordowej ilości projektów nie spowodowało wzrostu stopy pustostanów, a miało skutek wręcz odwrotny: odsetek niewynajętej powierzchni obniżył się o 1,2 p.p. w stosunku do końcówki roku 2016 i obecnie wynosi 4,7 proc. Jest to najniższy wskaźnik od ponad 10 lat.
—
Inf. prasowa CBRE