Karuzela VAT. Wyłudzenia sięgają blisko siedmiu milionów złotych

CBAWspólne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziły do zatrzymania czterech osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała na terenie całego kraju, także w Czechach i na Słowacji.

W śród zatrzymanych jest kierownictwo podkarpackiej spółki (prezes i dyrektorzy), która miała produkować ogniwa prądotwórcze. W rzeczywistości spółka pełniła jedynie rolę tzw. „bufora”, pozorując transakcje handlowe.

Zatrzymani wyłudzali podatek VAT poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur na zakup ogniw fotowoltaicznych. Swoimi działaniami doprowadzili do wyłudzenia blisko siedmiu milionów złotych nienależnego podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa.

Agenci CBA i ABW przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy. Na miejscu zabezpieczono dokumentację, nośniki elektroniczne z danymi związanymi z przestępczym procederem. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Opr. W. Roszczuk, inf. prasowa T. Brodowski, CBA