Rozpoczyna się policyjna akcja ZNICZ. Lubuscy policjanci deklarują swoją gotowość

W najbliższych dniach lubuscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego i pieszych. Jednym z założeń policyjnej akcji "Znicz" jest pomoc odwiedzającym groby bliskich w dotarciu na cmentarz i zapewnieniu bezpiecznego powrotu.

Na drogach będzie więcej policyjnych patroli, co przełoży się na częstsze kontrole. Policjanci będą skupiać się na prędkości kierowców, ich trzeźwości, bezpiecznym przewożeniu pasażerów oraz stanie technicznym pojazdów. Wszystko po to, aby zmotoryzowani sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie poruszali się po lubuskich drogach.

Niemal 250 policjantów ruchu drogowego wspomaganych funkcjonariuszami innych pionów i służb zadba o właściwe przemieszanie się po lubuskich drogach. - Kulturalni i rozsądni kierowcy nie mają się czego obawiać. Policjant będzie partnerem w bezpiecznym dotarciu do celu. Za to piraci drogowi, charakteryzujący się szaleńczą jazdą z pewnością nie mogą liczyć na taryfę ulgową - zapewniają policjanci.

- Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym. Po drugie ściągnąć nogę z gazu, bo to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków. Po trzecie wystrzegać się ryzykownych manewrów m.in. wyprzedzania, które w wielu sytuacjach są złym wyborem i zagrażają życiu. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu, którego przegląd jest wskazany nie tylko podczas corocznych badań ale także podczas dalekich wypraw na rodzinne groby. No i zapoznanie się z trasą alternatywną, co może uniknąć konieczności stania w tworzących się korkach. No i wreszcie wypoczynek. Z tym w ostatnich latach jest problem. Szybkie tempo życia, chęć zaoszczędzenia jednego dnia, powoduje, że wielu kierowców siada do auta bezpośrednio po zakończonej pracy. Zmęczony kierowca powoduje duże zagrożenie dla siebie i innych. Także tych najmłodszych pasażerów. Warto o tym pamiętać - zaznacza nadkom. Marcin Maludy, rzecznik woj. komendy policji.

Inf. prasowa, fot. lubuska policja