Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie. Poznajcie wyjątkowe miejsca w najbliższej okolicy!

Podczas tegorocznych wakacji Autostrada Wielkopolska zachęca do zwiedzania najbliższych okolic, podróżując wielkopolskimi i lubuskimi szlakami turystycznymi. W ramach akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie”, raz w tygodniu prezentowana jest trasa, która pozwoli odkryć piękno dwóch regionów. Na mapie propozycji Autostrady Wielkopolskiej jest także Świebodzin, Łagów i najbliższe okolice.

Tym razem obok zabytkowych zamków czeka piękna kraina jezior i parków. Proponowana trasa rozpoczyna się w Świebodzinie, który już na początku dostarcza wielu atrakcji. To właśnie tam można podziwiać imponującą, 36-metrową figurę przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Jest jedną z największych tego typu na świecie, porównywalną do słynnego monumentu w Rio de Janeiro. Będąc tam warto również przespacerować się w okolicy ratusza, gdzie można przysiąść na ławeczce Czesława Niemena, a następnie wstąpić do Muzeum Regionalnego. Z wieży miejskiego ratusza można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolic.

Ze Świebodzina warto udać się autostradą do Sulęcina. Dwie trzecie powierzchni tego miasta zajmują tereny zielone, oddające swój urok w letnie dni. Niedaleko znajduje się również Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”, a sama miejscowość oferuje bogatą sieć szlaków pieszych i rowerowych. To idealne miejsce na zdrowy i aktywny wypoczynek. To jednak nie koniec atrakcji. Na miłośników architektury czeka gotycki kościół św. Mikołaja oraz XVIII-wieczny Dom Joannitów.

Kolejnym przystankiem na szlaku są Lubniewice, miejscowość usytuowana między dwoma jeziorami - Lubniewsko oraz Lubiąż, która z pewnością zachwyci wszystkich fanów wypoczynku nad wodą. Oprócz relaksu na plaży czy korzystania z atrakcji kąpieliska, warto także zwiedzić miasteczko, w którym mieści się Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej oraz między innymi zabytkowy pałac z 1793 roku i znajdujący się na północno-zachodnim brzegu jeziora Lubiąż Nowy Zamek.

Łagów jest ostatnim przystankiem na proponowanej trasie, jednak z najbardziej malowniczym krajobrazem! Położony nad dwoma jeziorami - Łagowskim oraz Trześniowskim, przyciąga turystów swoim średniowiecznym charakterem. Spacerując wzdłuż urokliwej, historycznej zabudowy warto skierować swoje kroki do gotyckiego Zamku Joannitów z XIV wieku. Z jego wieży można podziwiać pełnię piękna okolicznych jezior i morenowych, porośniętych bukami wzgórz. Można też wybrać się na długi spacer po Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym.

Długość trasy wynosi 110 kilometrów, a przewidywany czas zwiedzania to dwanaście godzin, nie wliczając czasu długiego spaceru ścieżkami parku krajobrazowego w Łagowie.

Partnerami merytorycznymi akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie” są: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Visit Zielona Góra oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Inf. Autostrada Wielkopolska, fot. Waldemar Roszczuk