Lakierki do ślubu

Witam Pani Karolino, moja narzeczona kupiła mi niedawno czarne lakierki, czy mogę je założyć do ślubu? - pisze do naszego eksperta czytelnik Irek.

Ślub jest bardzo uroczystą chwilą, coraz częściej panowie szukają ubioru na tę jedyną specjalną okazję. Lakierki to mariaż szalonej elegancji i rozświetlonych sal balowych.

Blask lakierowanej skóry przyciąga oko, dawny savoir-vivre odradzał raczej tego typu obuwie do ślubu, ponieważ noszenie lakierków w dzień jest mało stosowne, gdyż są to buty wieczorowe.

Lakierki ślubne - fot. slubne.pl

Nie popełnimy jednak faux pas zakładając lakierowane buty do smokingu lub fraka. Sznurowane lakierki typu Oxford noszone do smokingu są oznaką wyczucia stylu.

FRAK to uroczysty stroj, uszyty z czarnego sukna, jego klapy pokryte są jedwabnym atłasem. Spodnie nie mają żadnych mankietów, ale na zewnętrznych szwach znajdują się podwójne jedwabne lampasy. Do fraka nosi się specjalną koszulę z bardzo sztywnym gorsem i usztywnianymi mankietami.

Stojący kołnierzyk z zagiętymi rogami pokrywa biała muszka. Mucha powinna być klasyczna, dobrze jeżeli kolorem będzie nawiązywać do stroju Panny Młodej.

Uzupełnieniem stroju jest biała kamizelka, czarne jedwabne skarpetki lub z cienkiej bawełny oraz czarne buty lakierki.

SMOKING podobnie jak garnitur, powinien być uszyty w stonowanych, ciemnych kolorach. I podobnie jak frak pasować będzie do bogatej sukni z krynoliną i długim trenem. Klapy smokingu są wyłożone jedwabnym atłasem, na zewnętrznych szwach spodni posiada naszyte pojedyncze czarne jedwabne lampasy.

Koszula pod smokingiem powinna być z półsztywnym gorsem półsztywnymi odkładanymi mankietami i odkładanym kołnierzykiem, czarną muszką, czarnymi jedwabnym skarpetkami, lakierkami lub czarnym gładkim obuwiem.

Frak powinien wybrać ten Pan Młody, którego wybranka włoży suknię stylizowaną na wzór historyczny (np. empire) bądź z długim trenem.

Do garnituru, fraka angielskiego i smokingu przyjęte jest wykańczanie stroju kwiatem w butonierce. Powinien on pochodzić z bukietu Panny Młodej.

--
Karolina Smęda - Drzycimska,
Międzynarodowa Akademia Wizerunku, fot. slubne.pl