Lokomotywa ze Zbąszynka jest dziś eksponatem w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Przed kilkoma tygodniami na naszym profilu w serwisie społecznościowym zamieściliśmy zdjęcie lokomotywy, która przez blisko trzydzieści lat stała na stacji w Zbąszynku, będąc symbolem kolejowego miasteczka. Obecnie jako eksponat w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, pełni rolę pancernego pociągu powstańczego, utworzonego z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Na wiosnę chcieliśmy zaprosić Państwa na wycieczkę do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, gdzie można podziwiać "zbąszynecką" lokomotywę. Mając jednak na uwadze obecną sytuację w kraju, związaną z ogłoszonym stanem epidemii oraz brakiem możliwości swobodnego przemieszczania się, lokomotywę prezentujemy na naszych łamach.

Pojazd wyprodukowano w 1913 roku w zakładach Hanomag w Hanowerze. Obecnie jest jedynym egzemplarzem tej serii jaki przetrwał w Polsce, a czwartym na świecie. Parowóz dojechał do Poznania na własnych kołach. Następnie został zdemontowany i odrestaurowany. Niestety, ograniczone środki finansowe nie pozwoliły na gruntowny remont parowozu. Po przeprowadzonej restauracji, lokomotywę przetransportowano do nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, gdzie pełni rolę pancernego pociągu powstańczego.

Opr. /fot. Waldemar Roszczuk