Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY


W poniedziałek, 14. kwietnia zmarł wieloletni proboszcz oraz kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie - ks. prałat Sylwester Zawadzki.


Sylwester Zawadzki ur. się 20 września 1932 w Dębnicy Nowej. Posługę kapłańską rozpoczął po ukończeniu w 1958 roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wilhelma Pluty.

Na terenie Dekanatu świebodzińskiego, od 1970 roku służył jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Świebodzinie. W 1981 roku objął funkcję proboszcza w parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Sześć lat później rozpoczął prace związane z budową nowego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.


Podczas uroczystości obchodów 50-lecia kapłaństwa ks. Sylwestra, bp Stefan Regmunt zapowiedział o zamiarze ustanowienia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Tak się stało w 2008 roku. Było to motywacją do dalszych działań proboszcza Zawadzkiego. Dwa lata później uwieńczono budowę pomnika Chrystusa, wcześniej Króla Miłosierdzia - ostatecznie Chrystusa Króla Wszechświata.

Ks. Zawadzki był zwolennikiem wieczystej adoracji i otwartych kościołów przez całą dobę - zawsze to podkreślał.

Zmarł 14. kwietnia w świebodzińskim szpitalu w wieku 82. lat.

--
Opr. Waldemar Roszczuk

List otwarty mieszkańca do władz Świebodzina w sprawie Budżetu Obywatelskiego

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie, sekretarz gminy zapoznała rajców z wynikami Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej jednak, przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Tomaszowi Sielickiemu - mieszkańcowi Świebodzina. Sielicki w kilku...

Świebodziński Związek Kresowian zaprasza na projekcję filmu "Godziny nadziei"

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich (zdjęcia plenerowe wykonano w Łagowie). Film przedstawia losy ludzi różnych narodowości w ostatnich godzinach wojny.

Zmiana na stanowisku komendanta powiatowego policji w Świebodzinie

Od piątku, 2 grudnia młodszy inspektor Krzysztof Sztejka pełni obowiązki komendanta powiatowego policji w Świebodzinie. Sztejka został przeniesiony z Gorzowa, gdzie pełnił funkcję zastępcy komendanta miejskiego policji.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Katarzyny Aleksandryjskiej przed dworcem kolejowym w Zbąszynku

W piątek, 25 listopada nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika patronki polskich kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Uroczystości odbyły się z okazji Dnia Kolejarza - grupy zawodowej od lat związanej ze Zbąszynkiem.

Uroczyste odsłonięcie pomnika patronki kolejarzy Katarzyny Aleksandryjskiej przed dworcem kolejowym w Zbąszynku

W piątek, 25 listopada nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika patronki polskich kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Uroczystości odbędą się z okazji Dnia Kolejarza - grupy zawodowej od lat związanej ze Zbąszynkiem.

Samorządy muszą zmienić nazwy obiektów, które kojarzą się z epoką komunizmu. W Świebodzinie ma dojść do zmiany nazw czterech ulic

W kwietniu br. sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Ustawa weszła w życie 2 września - od tej pory, samorządy mają dwanaście miesięcy na dostosowanie...

Trwają przygotowania do Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji

5 listopada w fosie miejskiej w Świebodzinie odbędzie się inscenizacja historyczna z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i Harcerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej "Gustaw".

Lubuski Konserwator Zabytków uchylił decyzję w sprawie kontrowersyjnego napisu na ścianie budynku w centrum miasta

Wspólnota mieszkaniowa budynku przy ulicy 30 Stycznia w Świebodzinie, zgodnie z wytycznymi LWKZ zleciła remont elewacji firmie budowlanej, której dodatkowym zadaniem było odrestaurowanie historycznego napisu znajdującego się na frontowej ścianie...

Podwodni łowcy znów w akcji. Działania grupy Spearfishing Poland w Niesulicach

W ośrodku wypoczynkowym "Kormoran" w Niesulicach gościli członkowie klubu łowiectwa podwodnego "Spearfishing Poland". Spotkanie łowców było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wspólnego nurkowania oraz czynu społecznego - akcji sprzątania jeziora...

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Maty dezynfekujące na drogach powiatu gorzowskiego

Na drogach powiatu gorzowskiego rozmieszczone zostały maty dezynfekujące, zapobiegające rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy na kołach samochodów - ich ustawienie jest wymogiem sanitarnym wynikającym z przepisów prawa - mają związek z...Z kraju i ze świata

W trzech partiach jaj sprzedawanych w ogólnopolskiej sieci sklepów Dino inspekcja sanitarna wykryła obecność Salmonelli

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w próbkach jaj pobranych przez organy inspekcji sanitarnej pochodzących z wielkopolskiej fermy drobiu stwierdzono obecność Salmonelli. Jaja sprzedawane były w ogólnopolskiej sieci sklepów Dino. Producent...

Czytaj więcej

Prawo co dnia

Mężczyzna podejrzany o dokonanie rozboju na mieszkance Świebodzina został aresztowany

Mężczyzna, który siłą odebrał torebkę kobiecie, został ujęty przez przypadkowego przechodnia, a następnie zatrzymany przez świebodzińskich policjantów. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Wcześniej jednak spędzi trzy miesiące w areszcie.

Czytaj więcej

Kronika wypadków

W świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK podczas testów doszło do eksplozji pieca próźniowego

W sobotę przed południem, ogromny huk i wstrząs poruszył mieszkańców Świebodzina. W tym czasie doszło do eksplozji testowanego pieca próżniowego w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK.

Czytaj więcej