Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
Zgodnie z porządkiem obrad młodzi radni uczestniczyli w debacie o oświacie, zapoznali się z informacją ws. tegorocznego budżetu gminy oraz omówili propozycje imprez organizowanych na czas zbliżających się ferii zimowych.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele świebodzińskiego magistratu - skarbnik Izabela Zabłocka i kier. Wydz. Oświaty, Kultury i Sportu Ryszard Graczyk. Nad przebiegiem obrad czuwał przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzinie Tomasz Olesiak.

Po przyjęciu porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji radni zapoznali się z prezentacją multimedialną zbliżającej się reformy oświaty, a następnie uczestniczyli w dyskusji.

Kierownik Graczyk po przeprowadzonej prezentacji zaznaczył, że decyzja o nowej sieci szkół na szczeblu samorządowym musi zapaść do końca marca. Rada Miejska w drodze uchwały ma zatwierdzić jedną z kilku propozycji omawianych podczas najbliższych konsultacji, a następnie przedłożyć projekt do akceptacji lubuskiemu kuratorowi oświaty. Dopiero wtedy będzie można ogłosić wejście w życie nowej sieci szkół.

Kolejnym punktem obrad była informacja Burmistrza Świebodzina w sprawie tegorocznego budżetu gminy przedstawionego przez skarbnik Izabelę Zabłocką.

Najwięcej emocji wzbudził temat zbliżających się ferii zimowych i planowanych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Choć w trakcie sesji wydawać się mogło, że do niektórych pomysłów trudno będzie przekonać przewodniczącego Olesiaka, udało się. Radni przeforsowali propozycję gry leśnej w paintball.

Realizacją pomysłu Młodzieżowej Rady Miejskiej ma zająć się świebodziński OSiR. Na stronie internetowej Ośrodka ukazała się już informacja w tej sprawie. Także na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzinie opublikowane zostały propozycje imprez kulturalno-sportowych dla dzieci i młodzieży na czas ferii zimowych.

Działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej nabiera tempa. Radni coraz częściej zabierają głos. Odważnie dyskutują o sprawach młodzieży i samorządu. Chcą działać. Tym samym liczą na wsparcie ze strony samorządowców, jak i społeczeństwa.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Gmina Skąpe. Na pograniczu powiatu świebodzińskiego i krośnieńskiego dokonano nielegalnej wycinki drzew [Zdjęcia]

Wycinkę drzew i krzewów przy drodze powiatowej pomiędzy Węgrzynicami a Gryżyną rozpoczęto we wtorek 14 marca - wynika z pisma, które wpłynęło do naszej redakcji.

Świebodziński magistrat nie podejmie działań w sprawie gawronów zagnieżdżonych w koronach drzew w parku Chopina

Pomimo, że istnieje zagrożenie epidemiologiczne, radni miejscy ugięli się pod naciskami burmistrza Świebodzina i odstąpili od programu mającego na celu wysiedlenie gawronów z parku Chopina. Podobnie pracownicy świebodzińskiego magistratu, zgodnie z sugestią włodarza miasta odstąpili od wcześniejszych ustaleń.

Po zimowej przerwie, przewodnicząca MRM zwołuje V sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Świebodzinie

W najbliższy piątek w świebodzińskim ratuszu odbędzie się V sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zgodnie z porządkiem obrad, w ramach zapoznania się z nowym narzędziem - mapą zagrożeń bezpieczeństwa w regionie, radni spotkają się przedstawicielem świebodzińskiej komendy policji.

Wyróżnienia dla lubuskich policjantów za sportowe osiągnięcia

Wojewoda i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. wyróżnili lubuskich policjantów za wybitne osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej. Wśród wyróżnionych są sportowcy ze Świebodzina pełniący służbę w szeregach policji.

Prawo Dżungli w Świebodzinie, czyli stand-up i Wojciech Cejrowski na żywo!

Znany podróżnik, dziennikarz i autor książek - Wojciech Cejrowski wystąpi w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury. Cejrowski zaprezentuje widzom autorski program w stylu amerykańskim - stand-up comedy "Prawo Dżungli".

Zarząd Powiatu Świebodzińskiego po raz kolejny ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości po dawnej siedzibie SOSW

Budynek przy ulicy Okrężnej w Świebodzinie po raz kolejny został wystawiony na sprzedaż. Starostwo wyceniło nieruchomość na blisko dwa miliony złotych. Próby sprzedaży trwają już od ponad dwóch lat, bez rezultatu. Obecnie budynek nie pełni żadnej funkcji i niszczeje.

1 marca rozpoczęła działalność Krajowa Administracja Skarbowa. Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze jest jednostką nadrzędną dla wszystkich utworzonych struktur w regionie

1 marca rozpoczęła funkcjonowanie Krajowa Administracja Skarbowa, która jest połączeniem trzech służb - administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. W założeniach reformy, połączenie tych trzech segmentów ma przyczynić się do zwiększenia korzyści z punktu widzenia podatników, jak i budżetu państwa.

Zmiana terminów konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic położonych na terenie miasta Świebodzin

W związku z przedłużającymi się czynnościami w Instytucie Pamięci Narodowej mającymi na celu ustalenie nazw ulic zgodnie z ustawą "dekomunizacyjną", uległ zmianie harmonogram konsultacji społecznych.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Sala kryształowa w pałacu w Zaborze odzyska swój dawny blask

W ostatnich latach pałac w Zaborze przeszedł gruntowną renowację elewacji. Przywrócono też pierwotny kształt detalom architektonicznym. Wykonano szereg prac związanych z odnowieniem i naprawą tarasu wokół dziedzińca, wzmocniono konstrukcję mostu...

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...
Kolizja na ulicy Młyńskiej w Świebodzinie

W sobotę przed godziną czternastą, na ulicy Młyńskiej w Świebodzinie doszło do kolizji drogowej. Kierowca samochodu osobowego wjechał na chodnik po czym uderzył pojazdem w uliczną latarnię.