Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
W czwartek, 22 grudnia w świebodzińskim ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych. Radni rozmawiali m. in. o przyszłorocznym budżecie, omawiali także projekty uchwał na najbliższą sesję.

W pierwszej części obrad przedmiotem dyskusji było m. in. uchwalenie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świebodzin.

W drugiej części spotkania skarbnik gminy przedstawiła radnym propozycje przyszłorocznego budżetu, a jest ich sporo. Jednym z nich jest budowa drogi Chociule - Niedzwiady - Lubogóra. Projekt współfinansować ma podmiot prywatny.

W założeniach droga ma być przedłużeniem i połączeniem dwóch ścieżek pieszo-rowerowych - ścieżki biegnącej ze Świebodzina do Chociul ze ścieżką Świebodzin - Ołobok. Droga przebiegać ma przez las między Chociulami, a Lubogórą. Ma też zapewnić bezkolizyjne połączenie południowych osiedli Świebodzina z jeziorem Niesłysz. Projekt zakłada, że gmina ma pokryć koszt materiału, a przedsiębiorca koszt inwestycji.

Projekt uchwały przyszłorocznego budżetu zakłada również wymianę kamer monitoringu, już w wersji HD, budowę drogi i parkingów przy Publicznym Przedszkolu nr 5 i nr 6, remonty podwórzy, oświetlenie drogowe w mieście i gminie Świebodzin, a także wsparcie komendy powiatowej policji w dofinansowaniu patroli pieszych z bonusem - dopłatą do zakupu radiowozu.

Kolejne inwestycje to zadania z Budżetu Obywatelskiego oraz dotacje, m. in. dla powiatu świebodzińskiego na budowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Punktem spornym czwartkowej komisji okazała się pozycja dotycząca modernizacji drogi w Jordanowie. Prośbę o zwiększenie środków wniosła radna Emilia Węcłowska. - Wiem, że wartość kosztorysowa jest dużo większa i chciałabym podnieść kwotę i zabezpieczyć środki do pełnej wartości kosztorysowej i wystąpić do przetargu razem z drogami w Lubinicku i Ługowie - wyjaśniła radna.

- Nie widzę takiej potrzeby - odpowiedział krótko Dariusz Bekisz. Zaznaczył przy tym, że jest planowane wykonanie tego zadania, jednak niezamieszkałą część drogi można jedynie utwardzić. - Do tematu możemy powrócić jeśli po inwestycji okaże się, że tamta część jest niezbędna. Jest to ślepa droga prowadząca do mostu - takie jest moje zdanie, a państwo to ocenią - zwrócił się do radnych burmistrz Bekisz.

- Nie jest to ślepa droga - kontrowała Węcłowska. - Jest to droga pieszo-rowerowa, którą dzieci dojeżdżają do szkoły, tam też będzie wykonywana kanalizacja i można by to zrobić za jednym razem - przekonywała radna.

Bekisz zaznaczył, że 700 tys. zł jest to wystarczająca kwota na pokrycie tego projektu, a reszta to zbytek.

- Ja się z tym nie zgadzam i składam oficjalny wniosek o zmianę projektu - zadeklarowała radna.

Doszło do napiętej sytuacji. Każda ze stron broniła swojej racji. Do dyskusji przyłączyli się radni i wiceburmistrz Tomalak. Po wymianie zdań i przyjęciu wniosków przystąpiono do głosowania. Gdy radni przychylnie odnieśli się do wniosku Emilii Węcłowskiej, burmistrz Bekisz ostentacyjnie opuścił salę sesyjną.


Emocje jednak nie ustały. Dało się też zauważyć, że radni są pod silnym wpływem przesilenia zimowego - najkrótszego dnia w roku. W wyniku zmęczenia rajców, trudno było zapanować przewodniczącemu Olesiakowi nad głosowaniem. Podnoszenie rąk przez radnych bardziej przypominało meksykańską falę niż oddanie głosu.

Po omówieniu spraw różnych, przewodniczący zakończył wspólne posiedzenie komisji stałych.

Ostatecznie nad projektem uchwały przyszłorocznego budżetu gminy, radni pochylą się 29 grudnia podczas XXVI sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie.

--
Opr. /fot. W. Roszczuk

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Gmina Skąpe. Na pograniczu powiatu świebodzińskiego i krośnieńskiego dokonano nielegalnej wycinki drzew [Zdjęcia]

Wycinkę drzew i krzewów przy drodze powiatowej pomiędzy Węgrzynicami a Gryżyną rozpoczęto we wtorek 14 marca - wynika z pisma, które wpłynęło do naszej redakcji.

Świebodziński magistrat nie podejmie działań w sprawie gawronów zagnieżdżonych w koronach drzew w parku Chopina

Pomimo, że istnieje zagrożenie epidemiologiczne, radni miejscy ugięli się pod naciskami burmistrza Świebodzina i odstąpili od programu mającego na celu wysiedlenie gawronów z parku Chopina. Podobnie pracownicy świebodzińskiego magistratu, zgodnie z sugestią włodarza miasta odstąpili od wcześniejszych ustaleń.

Po zimowej przerwie, przewodnicząca MRM zwołuje V sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Świebodzinie

W najbliższy piątek w świebodzińskim ratuszu odbędzie się V sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zgodnie z porządkiem obrad, w ramach zapoznania się z nowym narzędziem - mapą zagrożeń bezpieczeństwa w regionie, radni spotkają się przedstawicielem świebodzińskiej komendy policji.

Wyróżnienia dla lubuskich policjantów za sportowe osiągnięcia

Wojewoda i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. wyróżnili lubuskich policjantów za wybitne osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej. Wśród wyróżnionych są sportowcy ze Świebodzina pełniący służbę w szeregach policji.

Prawo Dżungli w Świebodzinie, czyli stand-up i Wojciech Cejrowski na żywo!

Znany podróżnik, dziennikarz i autor książek - Wojciech Cejrowski wystąpi w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury. Cejrowski zaprezentuje widzom autorski program w stylu amerykańskim - stand-up comedy "Prawo Dżungli".

Zarząd Powiatu Świebodzińskiego po raz kolejny ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości po dawnej siedzibie SOSW

Budynek przy ulicy Okrężnej w Świebodzinie po raz kolejny został wystawiony na sprzedaż. Starostwo wyceniło nieruchomość na blisko dwa miliony złotych. Próby sprzedaży trwają już od ponad dwóch lat, bez rezultatu. Obecnie budynek nie pełni żadnej funkcji i niszczeje.

1 marca rozpoczęła działalność Krajowa Administracja Skarbowa. Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze jest jednostką nadrzędną dla wszystkich utworzonych struktur w regionie

1 marca rozpoczęła funkcjonowanie Krajowa Administracja Skarbowa, która jest połączeniem trzech służb - administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. W założeniach reformy, połączenie tych trzech segmentów ma przyczynić się do zwiększenia korzyści z punktu widzenia podatników, jak i budżetu państwa.

Zmiana terminów konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic położonych na terenie miasta Świebodzin

W związku z przedłużającymi się czynnościami w Instytucie Pamięci Narodowej mającymi na celu ustalenie nazw ulic zgodnie z ustawą "dekomunizacyjną", uległ zmianie harmonogram konsultacji społecznych.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Sala kryształowa w pałacu w Zaborze odzyska swój dawny blask

W ostatnich latach pałac w Zaborze przeszedł gruntowną renowację elewacji. Przywrócono też pierwotny kształt detalom architektonicznym. Wykonano szereg prac związanych z odnowieniem i naprawą tarasu wokół dziedzińca, wzmocniono konstrukcję mostu...

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...
Kolizja na ulicy Młyńskiej w Świebodzinie

W sobotę przed godziną czternastą, na ulicy Młyńskiej w Świebodzinie doszło do kolizji drogowej. Kierowca samochodu osobowego wjechał na chodnik po czym uderzył pojazdem w uliczną latarnię.