Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
W czwartek, 22 grudnia w świebodzińskim ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych. Radni rozmawiali m. in. o przyszłorocznym budżecie, omawiali także projekty uchwał na najbliższą sesję.

W pierwszej części obrad przedmiotem dyskusji było m. in. uchwalenie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świebodzin.

W drugiej części spotkania skarbnik gminy przedstawiła radnym propozycje przyszłorocznego budżetu, a jest ich sporo. Jednym z nich jest budowa drogi Chociule - Niedzwiady - Lubogóra. Projekt współfinansować ma podmiot prywatny.

W założeniach droga ma być przedłużeniem i połączeniem dwóch ścieżek pieszo-rowerowych - ścieżki biegnącej ze Świebodzina do Chociul ze ścieżką Świebodzin - Ołobok. Droga przebiegać ma przez las między Chociulami, a Lubogórą. Ma też zapewnić bezkolizyjne połączenie południowych osiedli Świebodzina z jeziorem Niesłysz. Projekt zakłada, że gmina ma pokryć koszt materiału, a przedsiębiorca koszt inwestycji.

Projekt uchwały przyszłorocznego budżetu zakłada również wymianę kamer monitoringu, już w wersji HD, budowę drogi i parkingów przy Publicznym Przedszkolu nr 5 i nr 6, remonty podwórzy, oświetlenie drogowe w mieście i gminie Świebodzin, a także wsparcie komendy powiatowej policji w dofinansowaniu patroli pieszych z bonusem - dopłatą do zakupu radiowozu.

Kolejne inwestycje to zadania z Budżetu Obywatelskiego oraz dotacje, m. in. dla powiatu świebodzińskiego na budowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Punktem spornym czwartkowej komisji okazała się pozycja dotycząca modernizacji drogi w Jordanowie. Prośbę o zwiększenie środków wniosła radna Emilia Węcłowska. - Wiem, że wartość kosztorysowa jest dużo większa i chciałabym podnieść kwotę i zabezpieczyć środki do pełnej wartości kosztorysowej i wystąpić do przetargu razem z drogami w Lubinicku i Ługowie - wyjaśniła radna.

- Nie widzę takiej potrzeby - odpowiedział krótko Dariusz Bekisz. Zaznaczył przy tym, że jest planowane wykonanie tego zadania, jednak niezamieszkałą część drogi można jedynie utwardzić. - Do tematu możemy powrócić jeśli po inwestycji okaże się, że tamta część jest niezbędna. Jest to ślepa droga prowadząca do mostu - takie jest moje zdanie, a państwo to ocenią - zwrócił się do radnych burmistrz Bekisz.

- Nie jest to ślepa droga - kontrowała Węcłowska. - Jest to droga pieszo-rowerowa, którą dzieci dojeżdżają do szkoły, tam też będzie wykonywana kanalizacja i można by to zrobić za jednym razem - przekonywała radna.

Bekisz zaznaczył, że 700 tys. zł jest to wystarczająca kwota na pokrycie tego projektu, a reszta to zbytek.

- Ja się z tym nie zgadzam i składam oficjalny wniosek o zmianę projektu - zadeklarowała radna.

Doszło do napiętej sytuacji. Każda ze stron broniła swojej racji. Do dyskusji przyłączyli się radni i wiceburmistrz Tomalak. Po wymianie zdań i przyjęciu wniosków przystąpiono do głosowania. Gdy radni przychylnie odnieśli się do wniosku Emilii Węcłowskiej, burmistrz Bekisz ostentacyjnie opuścił salę sesyjną.


Emocje jednak nie ustały. Dało się też zauważyć, że radni są pod silnym wpływem przesilenia zimowego - najkrótszego dnia w roku. W wyniku zmęczenia rajców, trudno było zapanować przewodniczącemu Olesiakowi nad głosowaniem. Podnoszenie rąk przez radnych bardziej przypominało meksykańską falę niż oddanie głosu.

Po omówieniu spraw różnych, przewodniczący zakończył wspólne posiedzenie komisji stałych.

Ostatecznie nad projektem uchwały przyszłorocznego budżetu gminy, radni pochylą się 29 grudnia podczas XXVI sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie.

--
Opr. /fot. W. Roszczuk

Klienci upadającej Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej mogą wypłacać pieniądze w oddziale PKO Banku Polskiego

W związku z niewypłacalnością Wielkopolskiej SKOK ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji - z uwagi na odmowę udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na...

W gminie Lubrza powstanie nowy energooszczędny budynek. Pod budowę Domu Kultury i Urzędu Gminy wmurowano kamień węgielny

Na budowie gminnego ośrodka kultury i budynku administracyjnego Urzędu Gminy w Lubrzy odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego.

Do pierwszego lutego włącznie należy zarejestrować swoje karty sim prepaid. Niedopełnienie tej powinności spowoduje wyłączenie usługi przez operatora

Po tym terminie przestaną działać nie tylko telefony. Z usług telekomunikacyjnych prepaid korzysta wiele urządzeń, m.in. kotły grzewcze w firmach i gospodarstwach domowych, urządzenia w sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, systemy...

W ubiegłym tygodniu w Ratuszu Miejskim w Świebodzinie odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

Zgodnie z porządkiem obrad młodzi radni uczestniczyli w debacie o oświacie, zapoznali się z informacją ws. tegorocznego budżetu gminy oraz omówili propozycje imprez organizowanych na czas zbliżających się ferii zimowych.

Zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, którego sąsiedztwo utrudniało życie innym mieszkańcom bloku

W sądzie rejonowym w Świebodzinie odbyło się posiedzenie w sprawie Romana M. oskarżonego m.in. o naruszenie przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.Mężczyzna nie utrzymywał...

W marcu odbędzie się szósta edycja Seminarium Świebodzińskich Sztuk i Sportów Walki

Za niespełna dwa miesiące w naszym mieście odbędzie się VI Seminarium Świebodzińskich Sztuk i Sportów Walki.

Budynek położony u zbiegu ulic Okrężnej i 30 Stycznia w Świebodzinie, do niedawna zajmowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, niszczeje

Od ponad roku Zarząd Powiatu Świebodzińskiego w drodze przetargu nieograniczonego próbuje sprzedać nieruchomość przy ulicy Okrężnej. Bez rezultatu. Cenę wywoławczą ustalono w wysokości 1.980.000,00 zł netto.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Świebodzinie omawiano projekt uchwały przyszłorocznego budżetu gminy. Nie obeszło się bez emocji

W czwartek, 22 grudnia w świebodzińskim ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych. Radni rozmawiali m. in. o przyszłorocznym budżecie, omawiali także projekty uchwał na najbliższą sesję.

Sukces świebodzińskiej pływaczki. Po dwóch brązowych medalach Mistrzostw Polski Juniorów przyszedł czas na laury w seniorskiej imprezie

Oliwia Gonta, zawodniczka świebodzińskiego Klubu Pływackiego "Totis Viribus" na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie wywalczyła brązowy medal w konkurencji 50m stylem motylkowym.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Mija 78 rocznica urodzin Czesława Niemena

Właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach w obwodzie grodzieńskim. W ramach masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich, rodzina Wydrzyckich przyjechała do powojennej Polski...
Z kraju i ze świata

Petersburg skutecznie konkuruje z Paryżem. Miasto nad Newą otrzymało prestiżową nagrodę World Travel Awards

Światowi eksperci w dziedzinie turystyki uznali Sankt Petersburg za najlepszy turystyczny kierunek Europy. Miasto otrzymało turystycznego Oscara - prestiżową nagrodę World Travel Awards.

Prawo co dnia

Świebodzińscy policjanci po pościgu zatrzymali poszukiwanego mężczyznę

Mężczyzna poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności został zatrzymany przez policjantów świebodzińskiej drogówki. W trakcie zatrzymania okazało się, że pojazd którym kierował był kradziony. Poza tym 47-latek nie zatrzymał się...

Kronika wypadków

Karambol na autostradzie A2. Policja prowadzi czynności wyjaśniające przyczynę wypadku drogowego

W niedzielę po północy na autostradzie A2 doszło do tragicznego wypadku drogowego. Uczestniczyło w nim sześć pojazdów, w tym jeden ciężarowy. Na miejscu zginęły dwie osoby, a dwie inne zostały...